Nuo gegužės 1 d. visoje ES pradėjo veikti Naujos kartos EUROPE DIRECT centrai. Tačiau visada smagu atrasti jauną žmogų, kuris prisidėjo prie šių centrų augimo ir plėtros, suderindamas laisvą judėjimą, mokslą ir darbą svetur.
Kaunietė Justina Krauledaitė, šiuo metu dirbanti Jaunimo savanoriškos tarnybos koordinatore, visada vadino save aktyvia piliete. Pasak merginos, su laiku ir patirtimi išsiskiria tam tikri prioritetai ir išryškėja, tai kas iš tiesų yra svarbu. Gyvenant kitoje šalyje tai dar labiau sustiprėja.
Netikėta ir įdomu, kaip tu, lietuvaitė iš Kauno, dirbai Europe Direct Brescia, Italijoje?
Baigusi sociologijos magistrantūros studijas išvykau į Italiją pagal tuometinę Europos savanoriškos tarnybos (EST) programą, norėdama įgyti patirties, lavinti turimas kompetencijas bei įgyti naujų, pavyzdžiui, išmokti italų kalbos. Du metus savanoriavau šiaurės Italijos miestelio katalikų parapijos centre. Veiklas vykdžiau vaikų ir paauglių dienos centre, lopšelyje-darželyje bei vasaros stovykloje. Pasibaigus savanorystės laikotarpiui, man buvo pasiūlytas ilgalaikis darbo kontraktas privačiame fonde.
Kokia ta Italija tavo akimis?
Italija – labai spalvinga šalis, garsėjanti giliomis šeimos tradicijomis, kerinčiu gamtovaizdžiu, istorija, bei turtinga Viduržemio jūros virtuvės kultūra. Per beveik aštuonerius Italijoje praleistus metus spėjau ne tik puikiai susipažinti su kultūra, išmokti gaminti itališkus patiekalus, bet ir labai gerai išlaikyti CILS (it. Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) italų kalbos egzaminą. Su šiuo sertifikatu galima stoti į bet kurią Italijos aukštąją mokyklą.
Kaip patekai į EDIC Brescia. Ar kaip savanoris, ar tai buvo oficialus darbas?
Apie EUROPE DIRECT tinklą buvau nemažai girdėjusi anksčiau ir vis pasvajodavau apie darbą artimiau susijusį su jaunimo politika. Kelis metus dirbau vietinėje Eurodesk agentūroje mobilumo konsultante (angl. mobility advisor) ir kai pamačiau darbo skelbimą, išsiunčiau savo kandidatūrą. Po sėkmingos atrankos ir pokalbio, sužinojau iš kolegų, kad buvau pastebėta vieno renginio apie tarptautines ES galimybes jaunimui metu. Turėjau geras rekomendacijas iš paties Eurodesk Italy prezidento, todėl naujoje darbo vietoje jaučiausi užtikrintai ir atėjau su jau turimu pakankamu žinių bagažu.
Kas buvo tuomet EDIC Brescia priimančioji organizacija?
Europos Komisija nusprendė leisti atidaryti ne vieną, o net du langelius/centrus (viename šalies regione tai gan neįprasta), todėl Brescia mieste veikė EDIC Brescia ir EDIC Lombardijos antena. Laimėjusi konkursą organizacija buvo Socialinis kooperatyvas, vienas didžiausių apylinkėse ir glaudžiai bendradarbiaujantis su vietos savivaldybe. Pagal susitarimą su Brescia miesto savivaldybe, dalis mano darbo valandų tekdavo jaunuolių konsultacijoms, kurie ieškodavo galimybių už Italijos ribų, tokių, kaip darbo, savanorystės, studijų. Dėl savo darbo specifikos dalyvavau keliuose ilgalaikiuose tarptautiniuose projektuose su užsienio partneriais Lenkijoje ir Latvijoje.
Kokias veiklas organizuodavo EDIC Brescia?
EDIC Brescia, kuriame dirbau vienerius metus, organizuodavo informacinius susitikimus mokyklose. Ypač intensyvus laikotarpis buvo prieš rinkimus į Europos Parlamentą, Europos dieną. Glaudžiai bendradarbiavome su kitomis organizacijomis: esame dalyvavę europinėje „Tyrėjų naktyje“, organizavome piliečių susitikimus su politikais.
Kokius naujus iššūkius patyrei, ko išmokai, kokia nauda buvo?
Gerai įvaldžius kalbos niuansus (kiekviename regione kalbama skirtingu dialektu), tapo lengviau pažinti naują kultūrą bei itališką mentalitetą. Išmokau greičiau prisitaikyti prie kintančių sąlygų, improvizuoti, juk darbe tekdavo bendrauti su įvairiais žmonėmis: nuo politikų iki kaimeliuose gyvenančių vaikų. Kartą pas mus atvyko stažuotojai iš Latvijos. Kolegos buvo labai susirūpinę, kad bus sunku su jais dirbti, nes neva latviai ęsą „šalti“ ir „pasipūtę“. Teko paaiškinti, kad šiaurietiškas santūrumas gali reikšti ne tik jų požiūriu neigiamus aspektus. Vėliau tik pasijuokėme prisiminę pirmą susitikimą. Vienas iš praktikantų netgi mielai sutiko dalyvauti EDIC Brescia renginyje ir pasidalinti savo patirtimi su italų jaunuoliais.
Apibūdink EDIC Brescia kolektyvą.
Mano EDIC Brescia kolektyvas nebuvo gausus, tačiau teko dirbti su kolegėmis iš kitų skyrių. Visada atrasdavome laiko kartu papietauti, jei ne šalia esančioje jaukioje kavinukėje, tai atsinešdavome namuose ruoštą maistą ir dalindavomės naujais receptais. Mano darbo vieta buvo įsikūrusi pačiame miesto centre, buvusiuose teismo rūmuose, kurie vėliau tapo namais įvairioms kultūrinėms organizacijoms.
Kas labiausiai išliko atmintyje?
Labai džiaugiausi kvietimu sudalyvauti 2018 metais Strasbūre vykusiame Europos Jaunimo Forume, kuriame kartu su kolegomis iš Eurodesk tinklo turėjome savo sesiją apie jaunimo įsitraukimą ir aktyvų dalyvavimą politikoje. Renginio metu įstrigo susitikimas su tuometiniu Europos Parlamento prezidentu Antonio Tajani.
Papasakok apie save: pomėgiai, studijos, darbas, svajonės?
Esu įsitikinusi, kad svajoti reikia atsargiai, nes jos tikrai pildosi. Šiuo metu esu sociologijos doktorantė. Mano mokslinių interesų sritis apima jaunimo perėjimą iš švietimo sistemos į darbo rinką, darbo rinkos politiką, gyventojų užimtumą; socialiai pažeidžiamų asmenų kaip nedirbančio ir nesimokančio jaunimo situaciją darbo rinkoje. Studijas derinu su Jaunimo savanoriškos tarnybos koordinatorės pareigomis Juanimo reikalų departamente prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos https://jrd.lt/savanoryste/jst. Vienas iš naujai atrastų pomėgių – CrossFit sporto ir Zumba treniruotės, aktyvus laisvalaikio leidimas gamtoje.
Kaip manai, ar ES pilietis gali įtakoti ES politiką, sprendimus? Ar tai realu?
Manau, kad labai svarbu suprasti, kad Europa yra ne „ten kažkur toli“, kaip Briuselyje ar Strasbūre, o mes kiekvienas esame Europos Sąjungos svarbi dalis. Tai tarsi didžiulė dėlionė, kur kiekviena detalė yra reikšminga ir turi savo vietą, tačiau tik dirbdami kartu ir orientuoti į tikslą, nepamiršdami proceso, galime pasiekti sprendimo įgyvendinimų. ES šiuo tikslu sukūrė atskirą mechanizmą – Europos piliečių iniciatyvą – Konferenciją dėl Europos ateities https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/new-push-european-democracy/conference-future-europe_lt, jau nekalbant apie tiesioginius rinkimus.
Ką norėtum Europos dienos proga palinkėti jaunimui?
Visada laikiau save aktyvia piliete. Su laiku ir patirtimi išsiskiria tam tikri prioritetai ir išryškėja, tai kas iš tiesų yra svarbu. Gyvenant svetur tai dar labiau sustiprėja. Sveikinu didelius ir mažus su Europos, mūsų, diena ir linkiu kiekvienam atrasti savo kelią, pasinaudoti ES sukurtomis galimybės, ypač jaunimui ir sukaupus patirties, pasidalinti ja savo bendruomenėje.
Kalbėjosi Indrė Gruodienė, Europe Direct Visaginas vadovė