Lygiai prieš 20 metų, 2003 m. gegužės 10-11 d., referendume lietuviai išreiškė vieningą norą tapti Europos šeimos dalimi ir tolimesnį valstybės vystymąsi grįsti europietiškomis vertybėmis. Už Lietuvos narystę ES pasisakė net 91,07 proc. balsavusiųjų.

 

Kiek ir kokių sutarčių reikėjo pasirašyti tam, kad galėtume organizuoti referendumą? Kaip kvietėme gyventojus dalyvauti referendume ir palaikyti Lietuvos sprendimą prisijungti prie ES? Kaip šventėme pirmąją Europos dieną Lietuvoje?

 

Šias Lietuvos istorijai itin svarbias akimirkas parodos lankytojai galės prisiminti apžvelgdami viešai eksponuojamas archyvines nuotraukas, dokumentus ir plakatus, primenančius, kaip atrodė Lietuvos kelias į ES: nuo 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo iki pat referendumo 2003 m.

 

Kai kuriose parodos nuotraukose – minios žmonių, susirinkusių į Lietuvos stojimui į ES paminėti skirtą koncertą Katedros aikštėje. Taip pat – gausiai į referendumą balsuoti besirenkantys gyventojai. Nuo balsavimo teisę tik gavusių jaunuolių iki gyvenimišką patirtį sukaupusių senjorų. Šios nuotraukos – geriausia tuo metu Lietuvoje tvyrojusios vienybės iliustracija.

Parodą organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kartu su

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos centriniu valstybės archyvu.

 

Paroda pernai  buvo atidaryta ir eksponuojama Vilniaus Rotušėje 2023 gegužę.

 

 

Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje dėkoja Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai, Lietuvos centriniam valstybės archyvui ir kitoms valstybės institucijoms, kolegoms, spaudos fotografams, padėjusiems parengti šią parodą.

 

Nuotraukų autoriai: Džoja Gunda Barysaitė, Vladimiras Gulevičius, Petras Malūkas, Andrius Petrulevičius, Romualdas Jurgaitis, Ramūnas Danisevičius, Zita Stankevičienė ir Jonas Staselis.

 

Partneriai: Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos Respublikos Seimo archyvas, Lietuvos radijas ir televizija.

 

Parodą organizuoja Europe Direct Klaipėda, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Partneriai: Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos centrinis valstybės archyvas

 

Paroda eksponuojama nuo 2023 m. gruodžio 18 d. iki 2024 m. sausio 15 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje Dariaus ir Girėno g. 25B, Skuodas